Day 1 – Na půdě Spojených arabských emirátů

Na půdě Spojených arabských emirátů

Kupodivu jsme dostali i jídlo v letadle, ale a jak jsme čekali, bylo pálivé. Let trvá zhruba 3 a půl hodiny a my se 21:30 místního času ocitáme na půdě Spojených arabských emirátů.

Něco málo o Emirátech a Abu Dhabi

V celých Spojených Arabských Emirátech (dále jen SAE) žije podobně jako v ČR 10 milionů obyvatel a většina státu je pokryta pouští . Podnebí je tropické a suché a tu a tam se objeví písečné bouře. Mluví se tady arabštinou, která je úředním jazykem, dále perštinou, angličtinou, hindštinou a dalšími. Měnou je tady dirham (AED). Naprosta většina lidí v SAE vyznává Islám a více než 88% obyvatel tvoří přistěhovalci především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu. Od roku 2014 můžou Češi využít bezvízového vstupu do Spojených Arabských Emirátů. [1]

Abu Dhabi je hlavním a druhým nejlidnatějším městem Spojených Arabských Emirátů (dále jen SAE). Žije v něm kolem 3 milionů obyvatel a je jedním z nejbohatších měst světa. Je to především díky vývozu ropy, kdy počala nová éra masivní výstavby budov a celkové zlepšování úrovně života. Od roku 1962 exportovalo Abu Dhabi ropu a tím postoupilo velmi rychle z nejchudších k nejzámožnějším emirátům. [2]

Jízda na hotel

Než jsme dojeli busem k terminálu a dobelhali se až k východu utekla necelá hodina. Podle všeho tu jezdí busy i dokonce o půlnoci. Metro se tu má postavit až příští rok (2020). Podle informací na letišti potřebujeme před nabitou kartu, ale berou jen hotovost, takže musíme vybrat. Vybíráme 300 AED a kupujeme kartu. Máme 22:20 a bus nám jede 22:45. Nehal hotel má otevřený check-in do půl 12 takže kdo ví, zda těch 25 km dojedeme na čas, nebo budeme mít štěstí a někdo tam stále bude. Dojíždíme kousek a jen co jsme vešli, bylo nám jasné, že to bude luxusní hotel. Securiťák tady sedí a Marti se ptá poslíček, zda ji může pomoct s baťohem. Ta se na něj otáčí a povídá, že ne a děkuje. Platíme úspěšně debetní kartou a vyjíždíme výtahem do 7 patra.

Po otevření pokoje se nestačíme divit, pěknější hotel jsme snad nikdy neměli, a navíc i poté Indii, a zkušenostmi s hotely to mnohem vice doceňujeme. Zasloužíme si to vůbec? Je již po půlnoci, a tak zalézáme do krásné měkké postele a usínáme.

Na půdě Spojených arabských emirátů

Na půdě Spojených arabských emirátů

Zdroj:

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3%A9_arabsk%C3%A9_emir%C3%A1ty

[2] https://www.arabske-emiraty-web.cz/clanky/emiraty-moderni-dejiny

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..