Day 2 – Hlavní město Manila a její památky

Hlavní město Manila a její památky

Vstávám 4 min po zvonění budíku, protože díky klimatizace jsem ho neslyšel. Spolubydla Charlie mi přislíbil, ze mě dnes povede po památkách hlavního města Manila, bohužel je teď někde fuč. Mám čekat nebo jít sám? No ještě si zajdu do 7/11 pro vodu a potřebuju tu už tu SIMku. Vycházím a na pokladně se na ni ptám. V podstatě tu mají dva operátory Smart a Globe. Po přečtení článku a rady s lidí má Globe lepší pokryti na severu Filipín, kdežto Smart na jihu. Tím, že chci vidět přírodu na severu si beru Globe. SIMka mě stojí jen 40 PHP a jak koukám na obal má 1 GB dat. To je nějak málo, říkám si. Hned jdu na pokoj ji vyzkoušet.

Sice vidím ikonku 4G+ nahoře ale data jaksi stále nejdou. Koukám, zda se musí nějak zaktivovat. Mezitím již přisel spolubydla Charlie, a taky na to kouká a ptá se mě, zda jsem si ji nabil. „Ne, tohle je předplacena SIMka“, povídám. Musíš si ji nabít, dodává. Aha, takže mě to stálo 40 PHP, dodávám. Jdeme tedy nejdříve nabít SIMku do 7/11. V podstatě to funguje tak, že každá 7/11 má kiosek, kde se proklikáte k operátorům a zadáte jakou částkou chcete dobít kredit na své číslo. Zde bylo možné zaplatit maximálně 350 PHP per lístek. Jelikož 8 GB dat stojí 999 PHP, tak si kupuji 2×350 PHP a 3×100 PHP. Dostavám tedy 5 lístku, které platím u pokladny.

Manila 7/11

Během 10 sec mi přicházejí zprávy o dobití. V podstatě teď se mi jen dobil kredit. A teď se přes *143# se doklikávám k volbě 5 – Surfing, následně 1- GoSURF, a pak si zvolíte za kolik pesos chci nastavit data. Já tu budu min. Těch 20 dnů určitě, takže ten nejdražší GoSurf999 na 8 GB dat za 999 PHP.

Manila smažený banán

Rizal Park

Vycházíme pešky směrem k památkám. Charlie mi doporučuje další street food, a to smažený banán.

Docházíme k Dr. Jose P. Rizal Parku, který je považovan za jeden z největších městských parků v Asii s plochou 58 hektarů. Je pojmenovaný podle José Rizala, což je národní hrdina a buditel Filipín a také nejvýznamnější postava filipínského hnutí za nezávislost a osvobození od španělské koloniální nadvlády, která zde panovala od roku 1565. Za své vlastenecké aktivity byl popraven, avšak národní osvobozenecké hnutí, inspirované jeho myšlenkami a aktivitami, vedlo už necelé dva roky po jeho smrti ke kapitulaci Španělské Východní Indie, a to 12. června 1898. Výročí jeho smrti se stalo státním filipínským svátkem. V roce 1901 se Filipíny staly kolonií Spojených států amerických a až v roce 1916 byla Filipínám udělena tzv. omezená autonomie. Roku 1934 byl domluven desetiletý přechodný stav, během něhož se měly Filipíny připravit na nezávislost který ale přerušila válka. Nakonec 4. července 1946 získala země nezávislost.

V parku mimo jiné nacházíme zmenšenou mapu Filipín, pojmenovanou Relief Map of the Philippine Islands.

Manila - Relief Map of the Philippine Islands

Dále je možné vidět velkou sochu Statue of the Sentinel of Freedom, což je socha postavená z bronzu s výškou přes 12 metrů. V podstatě představuje muže míru, který je připraven chránit své území a lidi, pokud jsou ohrožení.

Manila - Statue of the Sentinel of Freedom

Stojí tu také jedna z původních chatek z palm nipa ve které kdysi bývali lidé.

Manila Nipa house

Už z dálky se tyčí Rizal Monument, což je Rizalův památník, postavený z bronzové sochy a obeliskem na kamenné základně v níž jsou pohřbeny ostatky. Památník je neustále střežen námořní bezpečností a doprovodnou skupinou filipínských námořních sborů, přičemž střídání stráží se stalo každodenním rituálem. kde vidím hlídající vojáky. Akorát nám zrovna proběhla výměna stráží.

Manila - Rizal Monument

Manila a Intramuros

Následně kráčíme ke čtvrti Intramuros (česky doslova Uvnitř zdí), kterou obklopují staré hradby bývalé pevnosti. Čtvrť se nachází uvnitř moderního města v Manile. V této čtvrti nejdříve docházíme k The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral of the Immaculate Conception, známá jako Manilská katedrála v novorománském stylu, sloužící jako biskupské sídlo arcibiskupa Manily. Od doby, kdy byla katedrála posvěcena v roce 1581 z palm nipa, dřeva a bambusu, ale také několikrát zničena a nyní je současná stavba zachována od roku 1958. Vcházíme dovnitř a katedrála vypadá moc pěkné. Celou ji obcházím, zatímco Charlie sedí. Je fajn být tady v chladu, neboť je venku 32 °C ve stínu.

Manila - The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral of the Immaculate Conception

The Minor Basilica and Metropolitan Cathedral of the Immaculate Conception

Další monument o kousek dal je Memorare – Manila 1945, který má připomínat ztracené životy během bitvy při osvobození Manily, vedené filipínskými a americkými silami proti imperiálním japonským jednotkám od 3 února 1945 do 3 března 1945. Nicméně u mě vzbuzuje dojem velice příjemného prostředí.

Memorare - Manila 1945

Níže lze vidět Casa Manila Intramudos, což je museum zobrazující koloniální životní styl během španělské kolonizace Filipín. Budova byla postavena v roce 1850. Nejdeme přímo do musea, ale je možné si to projít na malé nádvoří, a to si kolem projít.

Casa Manila Intramudos

Casa Manila Intramudos

Na co hlavně koukám jsou tady ty kola na půjčení. Velice zajímavý nápad vyrobit bambusové kolo celým názvem „bambike“. Velice originální a povedené!

bambike

Další dominantou je San Agustin Church v barokním stylu. Stavba začala rokem 1571 a byl dostaven v roce 1607 a je nejstarším kamenným kostelem na Filipínách. Kostel je pod světovým dědictví UNESCO. Charlie povídá, že normálně vstup stoji 200 PHP, ale my máme štěstí, protože uvnitř právě probíhá svatba, a tak vidíme až k oltáři na novomanžely. Je tu taková babča, která hlídá, že za tuto ceduli nikdo nesmí a některé vyhazuje ven.

Manila - San Agustin Church

Manila - San Agustin Church

Manila a Fort Santiago

Další takovou atrakci, kterou si ale musíte zaplatit je pevnost Fort Santiago. Domlouvám se z Charliem, ze mě počká před bránami, a tak platím u vstupu 75 PHP (studenti a děti za 50 PHP). Zleva procházím koridorem přes vyrobená dřevěná zvířata, a za nimi je jakási kaplička jménem Leovigilda Bedspacer, která je malebná. Na ní lze vidět zeď s dírami pro balistické děla.

Fort Santiago - wooden animals

Fort Santiago - Leovigilda BedspacerFort Santiago

Sestupuji dolů a jdu přes Plaza Moriones, což je populární veřejné náměstí lemované stromy s centrální zahradou a fontánou. Procházím přes hráz a teď již vstupuji přímo do pevnosti Santiago.

Fort Santiago

Fort Santiago se se pyšní nejstarším opevněním v Manila. Byla postavená v roce 1571 postavená španělským navigátorem a guvernérem Miguelem Lópezem de Legazpi pro nově založené město Manila na Filipínách. V roce 1574 byla zničena a kamenná pevnost byla postavena mezi roky 1589 až 1592. Nicméně roku 1645 byla zničena zemětřesením a následně znovu opravena a zesílená mezi roky 1658 až 1663. Stala se hlavním sídlem britskou okupační armádou mezi roky 1762 až 1764. Pevnost je jedním z nejdůležitějších historických míst v Manile. Během španělské říše a druhé světové války bylo ve věznicích ztraceno několik životů. José Rizal, jeden z filipínských národních hrdinů, byl zde uvězněn před svou popravou v roce 1896.

Manila - Fort Santiago

Tyčí se tu Rajah Sulayman Theater, je „divadelní“ budova z 18 stolení, která byla dějištěm sezónních představení.

Fort Santiago - Rajah Sulayman Theater

Kohoutí zápasy

Jdu se kouknout po hradbě nalevo a všímám si dole, že se konají kohouti zápasy. To je na kapitolu samoutnou pro sebe. Sabong neboli kohoutí zápasy jsou oblíbenou a drahou zábavou místních (něco jako fotbal pro Italy a Brazilce) a atrakcí, jež Filipíny proslavila po celém světě. Filipínci sami sabong v první řadě považují za sport, až druhotně za hazard. Oficiální zápasy jsou v arénách povoleny každý víkend, na většině ostrovů se konají zpravidla v neděli od jedné hodiny odpolední. Zapovězené je také datum 30. prosince, den filipínského národního hrdiny devatenáctého století, José Rizala. Organizátorovi v ten den hrozí dokonce vězení [1].

Kohout zahajuje svou zápasnickou kariéru zpravidla kolem jednoho roku věku, a pokud není v aréně hned napoprvé zabit, stává se doslova rodinným mazlíčkem. Majitelé je nosí po dvorku v náručí, láskyplně je chovají a šeptávají jim cokoliv ve smyslu: „Zítra musíš zvítězit můj šampione, potřebuji nutně peníze“. Samotný boj je pak krvavý, prudký a často i velice krátký. Vzduchem létá peří a tribuny jsou ve varu. Ve hře je hodně peněz [1].

Sabong - kohouti zapasy

Týpek na mě po nich kouká zdola a mává na mě se slovy: „Money, money! Já se usmívám a jdu dále.

Vzadu pevnosti je pěkný výhled na část Manily. Část Manily za mrakem dodává fotkám určitou atmosféru. Našel jsem tu dokonce jakési muzeum kostelu ale i hlavní katedrály postavené z lega.

Manila

Zamkli mě v žaláři

Venku si všímám nápisu Dungeon. Sloužily nejdříve jako sklady, díky vlhkému počasí, ale následně byly překonvertovány na podzemní vězení. A to bych nebyl já, abych si nevzpomněl na starý dobrý WoW. Dokonce koukám, že tam mohu projít, a tak lezu do něj malinkatou chodbou. Uvnitř absolutní tma a podle hlasů se tu partička lidí leká navzájem. Zapínám LEDku na mobilu, protože nechci zakopnout. Teď se všichni najednou vypařili, a tak tu chodím ve tmě sám. Dělám pár fotek a najednou cože? Ten vchod zavřeli mřížemi a zapomněli na mě? Dělám si tak i z toho srandu, a tak přes mříže volám do davu: „Help me out!“ Po chvíli přichází jakýsi turista a hned dává vedet securiťákovi ať mě odemkne. „Tady je vstup zakázán“, praví. „Jo? A jakože jsem tu při vstupu viděl lidi procházet dovnitř?“, odpovídám. Na to už jsem odpověď nedostal, a tak mi odemyká.

Fort Santiago - Dungeon

Fort Santiago - Dungeon

Fort Santiago - Dungeon

Procházím přes Plaza de Armas, jakožto jedno ze tří náměstí v části Intramuros a s vracím se před bránu.

Fort Santiago - Plaza de Armas

Od té doby uběhla více než hodina a Charlie nikde. Snad nebude naštvaný, protože s hodinou ani snad nepočítal. Píši mu a po 10 min přichází. Vypadá to, že mu to nějak nevadilo. Vedle koukám do turistického obchůdku, ale nic si neberu, jen se tu fotím.

Manila

Přes Intramudos se dostáváme k Japonskému dělu, který jako jediný přežil druhou světovou válku, protože Manila byla zničena v roce 1945.

Japonské dělo

San Diego Gardens

Hned několik kroků stále v části Intramuros je možné kouknout na San Diego Gardens, kde mě Charlie taky nechává si to projít za 75 PHP. Zrovna je tu focení novomanželů. Možná to jsou ti, které jsme viděli v San Agustin kostelu.

San Diego Gardens

Jsou tu vidět děla ale především tu je Baluarte de San Diego, což byla španělská opevněná vež. Krásné zahrady kolem dodávají patřičnou atmosféru. Přes zdi je lze možné vidět na golfová hřiště, která jsou zde uprostřed Manily úžasná.

Baluarte de San DiegoManila

Lze se tu procházet po hradbách a copak nenacházím. Banánovník s nedozrálými banány. Níže lze projít další zahradu, kde si lidé dělají fotky s pár ztrácím pár slov.

Banánovník s nedozrálými banány

San Diego Gardens

Vystupuji ze zahrad a Charlie nikde, tak po odeslané zprávě do několika minut přichází. To už jdeme směrem k hotelu.

Manila

Cestou se ještě stavujeme do obchoďáku hledat magnetky, ale v žádném ho nenacházíme. Takže již jdeme přímo na hotel, kde na chvíli odpočívám, a pak jdu poprvé prát oblečení. Ještěže mám ty mýdélka z hostelu. Není toho moc, jen ponožky, tričko, trenky a šatek.

Pak již sepisuju hrubě cestopis a během toho jdu do 7/11 pro jídlo. Nechávám si tam ohřívat Jumbo sisig, což vypadá jako rýže s nějakým mletým masem a omáčkou. Teď při úpravě cestopisu se dozvídám, že Sisig je z části prasečí hlavy a kuřecích jater. Je to filipínské jídlo. Jím jej přímo v 7/11. Je to slušná porce, a ještě jsem si i koupil tousty na zítřejší snídani, a hlavně i potřebuji vodu.

Jumbo sisig

Před odchodem si ještě kupuji velké vanilkové kafé. Docházím a do 0:45 ještě dopisuji cestopis. Dneska jsem ušel skoro 15 km. Kafé mi každopádně usnadňovalo udržovat pozornost. Pak jen ulehávám.

Zdroje:

[1] https://www.denik.cz/cestovani/filipinske-kohouti-zapasy-porazeny-putuje-do-polevky-20181003.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..