Day 2 – Sheikh Zayed Grand Mosque Center – Největší měšita světa

Sheikh Zayed Grand Mosque Center – Největší měšita Emirátů

Budím se už o půl 8 díky mírnému přetočení času zpátky o hodinu a půl, ale ještě v mírném spánku poleháváme do 9 hod. Na pokoji máme kávu, a tak ji připravuji. Jíme ještě jedno z posledních jídel z Indie a vycházíme po půl 11 na bus. Na sluníčku je příjemně a všímáme si, že zde mají stejně jako v Dubaji klimatizované zastávky. Po asi 10 min čekání nastupujeme a klimatizovaný bus nás dováží přes celé město k obrovské mešitě Sheikh Zayed Grand Mosque Center.

Sheikh Zayed Grand Mosque Center

Sheikh Zayed Grand Mosque Center

Opravdu vetší jsem v životě nikdy neviděl. Bus přijíždí za bránu mešity a my si před plotem děláme fotky. Přichází securiťák a Marťa ještě před ním nasazuje šatek přes hlavu. „Pokud chcete navštívit mešitu, musíte tam ti směrem a dostanete se tam před podzemí“, povídá securiťák.

Jdeme tedy do podzemí a vpravo dole vyplňujeme pár údajů o nás (národnost, věk, …) a na to si bereme zdarma lístek. Při průchodu detektorem Marťu oslovuje paní, že je nutné, aby se převlekla do róby. Ta si bere modré roucho a následně procházíme dlouhou podzemní chodbou až k mešitě.

Největší měšita světa

Sheikh Zayed Grand Mosque Center je tedy jednou z největších mešit v Emirátech. Byla postavena v letech 1996–2007 a navržena Syrským architektem Yusef Abdelky. Pokrývá plochu 12 hektarů. Projekt zahájil pozdní prezident Spojených arabských emirátů Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, který chtěl vytvořit strukturu, která by spojila kulturní rozmanitost islámského světa s historickými a moderními hodnotami architektury a umění. Mešita je dostatečně velká, aby pojala přes 40 000 věřících, zatímco hlavní modlitební sál pojme přes 7 000. Existují dvě menší modlitebny, každá s kapacitou 1 500, z nichž jedna je ženská modlitebna.

Máme pěkný hic a díky všudypřítomné bílé, odrazující světlo je těžké mít oči otevřené dokořán. Vcházíme do hlavní pasáže paláce mešity, který je obrovský. Na čtyřech rozích nádvoří se nacházejí čtyři minarety, které se tyčí asi 107 metrů na výšku.

Sheikh Zayed Grand Mosque Center

Největší měšita světa

Celou ji procházíme až do obrovské hlavní modlicí místnosti, která je potažená jen kobercem. Zajímavostí je koberec v hlavní modlitební hale je považován za největší koberec na světě vyrobený íránskou kobercovou společností s velikostí měří 5 627 m2. Hmotnost tohoto koberce je 35 tun a je vyrobena převážně z vlny (pocházející z Nového Zélandu a Íránu). Vnitřek je překrásný.

Sheikh Zayed Grand Mosque Center

Sheikh Zayed Grand Mosque Center

Všímáme si i Islámských hodin ukazující Islámské modlitební časy.

Islámské modlitební časy

Cestou ven potkáváme jakési Afričanky v netypických robách a tak si s nimi dávám fotku.

Afričanky

Nakonec končíme naší vizitu a Marťa vrací dole roucho. Vycházíme nahoru. Čekáme v horku na bus, který za 20 min přijíždí a my teď jedeme dále až k nákupnímu středisku Mushrif Mall, abychom se občerstvili.

Mushrif Mall

Tam si dáváme falafel s hommusem a hranolkama za 20 AED. Čekali jsme to ale lepší, falafel tvrdý, hommus nahořklý a ty okurky, och horší jsem nikdy neměl.

falafel s hommusem

Po jídle hledáme ve středisku mobilního operátora a nacházíme Etisalat. Nejvýhodnější tarif pro data se jeví ten za 105 AED s 1 GB datovým balíčkem na 14 dnů. SIM se zaktivuje do 2 hodin. Nakonec si ho bere jen Marťa. Ten týpek co nám ji prodává je z Filipín, a tak se s ním dávám hned do kecu a povídám mu, že tam mířím za několik dní. Ptám se na bezpečnostní situaci a únosy, o kterých jsem slyšel, ale podle něj tam nic nehrozí. Akorát prý z toho media dělají velkou bublinu. Celkem se mi ulevilo a začínám se tam těšit více. Následně si dáváme kafčo ve Starbucku a Marta si vyměňuje SIMku. Ta se zaktivovala hnedka.

Odchytila nás armáda

Máme kolem 5 a vycházíme z nákupního střediska pešky až 4 km k Capital Gate. Cestou popíjím kafé a místní týpek na mě ukazujíce stylem „přejdete na druhou stranu cesty“. Teď jsme prošli kolem Lamborghini. Hned si dělám fotku a najednou před a za námi zastavují nějaké dvě SUVčka.

Ze předního auta vystoupil voják a přichází k nám a povídá „Photo“. A já na něj „Passport?“, ptám se. „Photo.“, povídá ještě jednou. Zjišťuji, že moc anglicky neumí. Aha tak, že by chtěl vidět mé fotky? Ukazuji za sebe na Lamborghini a on mi rukama vysvětluje, že chce vidět můj foťák. Ten vytahuji a ukazuji mu je. Všiml si fotky s Lamborghinim a povídá: „No problem. Delete“. Říkám si, to mu tak vadí, že tam mám to Lamborghini? Ale teď mě došlo, proč mi ten týpek ukazoval, že mám přejít na druhou stranu cesty. Za těmito branami bude nějaký vojensky prostor. Vyfotil jsem totiž kousek jejich vojenské zdi společně s Lamborghinim, a tak to mám smazat. Takže mažu obě fotky a on teď spokojeně něco hlásí arabsky do vysílačky a nechává nás jít.

Capital Gate

Cestou se nám setmělo a my se konečně se dostáváme ke Capital Gate, což je šikmá věž. Je to mrakodrap vysoký přes 160 metrů s 35 podlažími. Více než 16000 m2 je využitelných pro kancelářský prostor. Konstrukce začla v roce 2007 a v roce 2011 byla budova dokončena. Díky náklonu 18° trumfnula proslulou šikmou vež v italské pise. Tím se tato budova zapsala v roce 2010 do Guinnessovy knihy rekordů jako nejšikmější stavba na světě. Děláme pár fotek a následně další kilometry docházíme až na bus.

Capital Gate

Rozhodli jsme se jet opět k obrovské mešitě Sheikh Zayed Grand Mosque. Snažím se ulovit z obou stran tu nejlepší fotku a vlastně si i trošku hraji s funkcemi foťáku.

Sheikh Zayed Grand Mosque Center

Po 8hod nám jede bus zpátky až hotelu, ale cestou máme dopravní zácpy. Po výstupu ještě míříme do obchodu pro nějaké ty věci. Asi v 10 večer docházíme na hotel. Já ještě koukám na Youtube videa, zatímco Marta usnula a po 12 jdu spát.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..