Day 26 – Místní památky Cebu city

Místní památky Cebu city

Místní památky Cebu city

Vstávám a na hlavní cestě se snažím chytat bus, což se mi daří a já dojíždím zpátky do města Tagbilaran. Abych všechny ta místní jídla ještě vyzkoušel nacházím jednu restauraci a zkouším filipínskou specialitu Halo – Halo.

Halo – Halo je směsicí ledové tříště a mléka s kukuřicí, fazolemi, banánem, cukrovou palmou a želé všeho druhu. Některé ingredience se mohou lišit dle lokality. Často se tato pochoutka pro místní podává také se zmrzlinou fialové barvy navrchu (Ube ice cream). Halo – Halo znamená v překladu doslova mix – mix. Nicméně i když jsem dost na sladké, tato specialita mě neoslovila.

Halo Halo

Docházím do přístavu Tagbilaran. Kupuji lístek a nějakou dobu tu čekám a cesta zpátky do přístav Cebu city. Jelikož zítra odlétám na Taiwan, a tak se ještě koukám na místní památky v Cebu city co bych mohl navštívil. Cesta trajektem trvala něco přes 2 hodiny.

trajekt Cebu to Bohol

trajekt Cebu to Bohol

Pevnost San Pedro

Hned kráčím směr k Fort San Pedro. Jednalo se o vojenskou obrannou pevnost, postavenou Španěly pod velením Miguela Lópeze de Legazpi, prvního guvernéra generálního kapitána Filipín. Původní pevnost byla vyrobena ze dřeva a postavena po příjezdu Legazpiho a jeho výpravy. Na počátku 17. století byla postavena kamenná pevnost, která měla odrazit muslimské nájezdníky. Dnešní stavba pochází z roku 1738 a je nejstarší trojúhelníkovou bastionovou pevností v zemi. Sloužil jako jádro první španělské osady na Filipínách. Během filipínské revoluce na konci 19. století byla napadena a dobyta filipínskými revolucionáři, kteří ji využívali jako pevnost.

Místní památky Cebu city

Místní památky Cebu city

Místní památky Cebu city

Katedrála Cebu

Další cestou mířím do Cebu Metropolitan Cathedral. Architektura kostela je typická pro španělské koloniální kostely. Teda tady je dneska lidí, asi se něco děje a taky že jo. Já tu zrovna chytnul mši svatou na popeleční středu konanou dnes 6. března 2022.

Popeleční středou (Ash Wednesday) začíná první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy [1].

Přijel tady kněz svatý Camillus z Říma což je patron nemocných, zdravotních sester a lékařů.

Místní památky Cebu city

Stejně jako před necelým týdnem jsem si zabookoval nocleh na Hey Fellas Guesthouse. Opět mě zdraví recepční se jménem Chris. Mám opět v ceně i snídani a kafé zadarmo. Na pokoj potkávám tentokrát dva švédy a při naší konverzaci zjišťuji že znají mou předchozí firmu Tieto.

Zdroj:

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Popele%C4%8Dn%C3%AD_st%C5%99eda

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..