Day 7 – Burj Khalifa – Nejvyšší budova světa

Burj Khalifa – Nejvyšší budova světa

Budík jsme si dneska nedali a vstáváme snad nejpozději co kdy jindy a to po 11 hod. Hluk špunty částečné pokryli. Dávám si zbytek chleba ze sýrem a z džusem, Marťa taky. Všímáme si, že venku pršelo.  To je snad poprvé za celou naši dobu, co jsme v Asii. Vycházíme a dole na recepci prosím o jeden hovor. Potřebuji zabookovat lístky na delfíní show. Na druhé straně se ozývá žensky hlas a povídá, že zkontroluje dostupnost a zavolá na UAE číslo od Marti. Nejvyšší budova světa – Burj Khalifa, to je dnes náš plán.

Vycházíme ven a bohužel nám prší. Chvíli se schováváme pod střechami místních maloobchodníků, ale stejné se to nějak extra nelepší. Jdeme směrem k zastávce metra Palm Deira přestupujeme na Union, kde jedeme červenou trasou až k zastávce Empires tower.

Burj Khalifa - Nejvyšší budova světa

Emirates Towers

Ještě maličko prší, a tak sedáme na chvíli na kafé do Costa kousek od výstupu metra. Na chvíli tu sedíme, ale pak se s kafem vydáváme na Emirates Towers, což je komplex budov, kde slouží jako místo pro kanceláře (Emirates Office Tower) a druhá jako hotel (Jumeirah Emirates Towers Hotel) o 400 pokojích. První dosahuje výšky 355 metrů a druhá 309 metrů. Byly postaveny v roce 1999 a jsou to 51 nejvyšší budovy na světe a 11 v Dubaji, nicméně určitou dobu tu byly nejvyšší. Jsou symbolem města Dubaj.

Emirates Towers

Vidíme průběh stavby The Museum of The Future, které tu ještě před rokem a půl nestalo. Jedná se o muzeum inovací a designu. V době psaní tohoto článku je stále v době výstavby. Nicméně údajně se plánuje se otevřít ve stejném roce 2020.

The Museum of The Future

Za námi se tyčí DIFC – Gate Building (Dubai International Financial Centre, což je 60 metrová budova o více než 46 000 m^2 kancelářských prostorů s 15 podlažími.

DIFC - Gate Building (Dubai International Financial Centre

Přes gatu procházíme, ale pak se vracíme k Emirates Towers a rozhodujeme se, zda jít pešky, nebo metrem k Burj Khalife. Podle Google je to 40 min, tak se projdeme. Všude je tu tolik mrakodrapu člověk nemusí jezdit ani do Ameriky. Každopádně vzadu se již „krčí“ Burj Khalifa. Cestou se i trošku rozpadají mraky.

Burj Khalifa - Nejvyšší budova světa

Dubai Mall – druhé největší nákupní středisko na světě

Docházíme k Burj Khalife, kde musíme vejít do Dubai Mall, což je druhé největší nákupní středisko a 26. největší nákupní středisko ve světě. Celková maloobchodní podlahová plocha je 502 000 m^2. Má více než 1200 obchodů. V roce 2011 to byla nejnavštěvovanější budova na planetě a každoročně ji navštíví přes 54 miliónů návštěvníků. Otevřelo v květnu 2009. Je tady tolik drahých obchodu se šperkami, taškami až k neuvěřitelné, a hlavně na můj vkus zbytečné. Nacházíme jakýsi koutek Darth Vadera z hvězdných válek. Hledáme tu hlavně jídlo a nacházíme foodcourt, kde si dávám hommus s pitou, hranolkama a mletým masem a Marťa Burger. Jelikož pozítří (5.2) začíná Nový čínsky rok vepře, nacházíme v zde čínské modely budov. Zkouším i jejich jasmínový čaj. Lidi tady vytvářejí i náušnice a je zde i ukázka kaligrafie.

Dubai Mall - druhé největší nákupní středisko na světě

Dubai Mall - Darth Vader

Nový čínsky rok vepře

Burj Khalifa – nejvyšší budova světa

A je to tu, vycházíme ven a kde se vzala tu se vzala, Burj Khalifa stoji před námi, nejvyšší budova světa, která překonala v roce 2009 tehdejší nejvyšší budovu světa Taipei 101. Burj Khalifa byla postavena mezi roky 2004-2010. Podílelo se na ní 10 000 pracovníků, převážně dělníci z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Číny a Filipín. Dosahuje výšky 828 metrů včetně antény. Výtahy vedou až do 189. patra ve výšce 638 metrů. Obsluhuje nejrychlejšími výtahy na světe (65 km/h). 37 pater mrakodrapu zabírá Armani Hotel, na 63 patrech je celkem 700 luxusních bytů, zbytek budovy patří kancelářím a technologickým prostorům. na 78. patře je položen plavecký bazén. Vyhlídková plošina pro návštěvníky zvaná At the Top je na 124. patře.

Burj Khalifa - Nejvyšší budova světa

 

Procházíme kolem bazénu k hotelu, kde si na jedné z laviček dáváme pauzu. Před 6 hod vycházíme a zdá se, že jsme vyšli tak akorát, jelikož tu začala velkolepá fontanní show. Takzvaná Dubajská fontána je choreografický fontánový systém na 12 hektarovém umělém jezeru pod největší budovou světa Burj Khalifou. Jedná se o největší systém tančících fontán na světě a je osvětlena 6 600 světly a 50 barevnými projektory. Jezero zaujímá rozlohu dvou fotbalových hřišť. Zkouška kašen začala v únoru 2009 a slavnostně byla otevřena v květnu 2009 spolu s oficiálním zahajovacím ceremoniálem. Fontány stříkají až do výšky 150 metrů. Tato show trvá do 5 min.  Tyto show tady probíhají tedy od 18:00 co půl hodiny až do 23:00 za pochodu hudby. Dokonce je tu možné slyšet Symfonii č. 9 od Antonína Dvořáka.

Po show se pomalu se začíná stmívat a my se jdeme kouknout na The Dubai Mall Waterfalls, který se nachází uvnitř nákupního centra Dubai Mall. Jedná se o 24metrový lidský vodopád znázorňující perlové potápěče.

The Dubai Mall Waterfalls

Dubai Aquarium & Underwater Zoo

Ovšem největší atrakcí je tu Dubai Aquarium & Underwater Zoo. Obrovské akvárium o objemu 10 miliónu vody v přízemí Dubajského nákupního centra. Měří 51 metrů na délku, 20 metrů na šířku a 11 metrů na výšku. Obsahuje tisíce vodních živočichů, zahrnující přes 140 druhů. V nádrži žije 300 žraloků a rejnoků. Je možné si jej projít podvodním tunelem, nebo se vydat za nimi přímo pod vodu.

Dubai Aquarium & Underwater Zoo

Dubai Creek Tower – největší budova světa už přístí rok

V další části obchodního centra se nachází model budoucí nejvyšší budovy světa. Jako by jim nestačila nejvyšší budova světa Burj Khalifa, Dubaj už začal stavět ještě vyšší rozhlednu Dubai Creek Tower. Očekává se, že bude dostavěna v roce 2021. Neoficiální zdroje udávají její konečnou výška 1300 metrů. Budova vyjde v přepočtu na 25 miliard českých korun.

Dubai Creek Tower

Dubai Creek Tower

Jdeme zpátky k Burj Khalife a u vchodu se ptám securiťáka, zda ještě bude nějaká show. Povídá, že za 10 min bude opět show fontán a následně světelná show. Na obě čekáme.

 

Burj Khalifa - Nejvyšší budova světa

Dneska máme v nohách pres 13 km, a tak se vracíme metrem domu. Ještě se stavujeme do obchodu pro jídlo a docházíme na hotel. Večeříme, a ještě pereme hadry. Objednávám přes net lístky do Dubai Dolphinarium – Dolphin & Seal Show, protože Marti nakonec z delfinária nevolal. V pondělí mají slevu na 11hod a to za 75 AED za jednoho. Po 12hod uleháváme.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..