DEN 9 – Napříč západním fjordem

Napříč západním fjordem

No v autě se dnes zase tak špatně nespalo, hlavně bylo teplo. Převlékáme se a vyjíždíme. Původně jsme tuto cestu ani neplánovali a měli jet směrem k Reykjavíku. Díky tomu, jak jsme většinu Islandu dokázali projet relativně rychle, tak jsem velmi rád, máme k dobru minimálně dva dny, a tak se můžeme vydat na Vestfirðir (Západní fjord), což je poloostrov na severozápadě. Západní fjordy mají údajně nejhorší cesty na ostrově a často i počasí. Z toho důvodu jde o méně navštěvovanou část Islandu, ale o to je to pro nás větší dobrodružství, na které se těšíme. Místo cesty č. 1 vedoucí 160 km dolů až k Reykjavíku sjíždíme na cestu č. 68 střemhlav za dobrodružstvím po západním fjordu.

iceland - Napříč západním fjordem

Cesta začíná být místem dosti zajímavější, ale spokojeně jedeme dál a kecáme. Ono západní fjordy mají údajně nejhorší cesty na ostrově a často i počasí. Z toho důvodu jde o méně navštěvovanou část Islandu.

Zastavujeme necelých 10 km před vesnicí Hólmavík, kde nacházíme jeden z prvních malých vodopádu jízdou západním fjordem.

 

waterfall

Venku máme 3°C

Projíždíme Hólmavík z levé strany a zhruba po 10 km dojíždíme k nejmenovanému zálivu, kde se větví cesta. My jsme stále věrní té samé, a tak pokračujeme západně po fjordu dále. Vjíždíme stále do kopce a začíná se místama objevovat sníh. Teď už máme venku nějaké 3°C. Na jedné z vedlejších cestiček zastavujeme a jdeme se kousek projít. Pěkně tu fučí, a tak mám na sobě tričko, dvě mikiny a bundu. Jen co docházíme k zasněžené části pohoří, koukám se, kolik je stupňů v České Republice. Dneska tam dokonce mají 34°C.

Napříč západním fjordem

Při pokračovaní na severozápad projíždíme napravo kolem dalšího vodopádu. Všímáme si, že sem zastavuje další auto, vypadá to na rodinu s dvěma mladšími holkami. Jedna z nich má jakousi euforii, protože lítá kolem a užívá si přírody kolem, nebo to je námi? Každopádně jednu z nich žádám o fotku.

vodopad

Následuje dalších 60 km jízdy Západním fjordem Vestfirðir, kde nakonec sjíždíme z cesty 61 na polní cestu, protože nás zaujaly osamocené domečky kolem. Je to v takovém stylu In the middle of nowhere. Nacházíme jakousi kamennou kůlnu s travnatou střechou zapomenuté domečky. Dokonce je jakési staré molo.

stone house

pier, molo

Příštích několik minut vjíždíme na další fjord a zastavujeme na jakém si výběžku u antén. Nějak na nás dopadává únava, a tak dobrou hoďku a půl na místě odpočíváme v autě. Nikam nespěcháme, protože jsme dost napřed. Navíc máme pěkný výhled na okolí, zatímco zadní část zakrývají hory s pokrývkami sněhu.

iceland - Napříč západním fjordem

Po odpočinku je nám hned lépe, a tak je čas se vydat dále. Cestou potkáváme další stádo oveček a jehňátek. Stále se držíme pobřeží a najíždíme přes další fjordy jako Skötufjörður a Hestfjörður.

sheeps

Příroda kolem je pastvou pro oči. Za pozornost minimálně stojí fjord níže s názvem Álftafjörður. Jen co jej projíždíme, začíná se nám vyjasňovat.

Álftafjörður - Napříč západním fjordem

fjord - Napříč západním fjordem

Ísafjörður – Nejseverozápadněji postavené město

Ještě projíždíme vesnici Súðavík a pohoří za ním a dostáváme do našeho dnešního naplánovaného cíle kterým je město Ísafjörður. Je jediným městem v regionu a díky dostatečně hlubokému přístavišti se stalo centrem rybolovu. Údajně byl fjord, na kterém se město nachází poprvé obydlen norským vikingem Helgi Magri Hrólfssonem v 9. století. Městský status získalo v roce 1786. Podnebí v Ísafjörðuru je chladnější od zbytku Islandu, ale průměrná zimní teplota neklesne pod nulu. Dojíždíme a parkujeme kousek od supermarketu Nettó.

Ísafjörður

Isafjordur

Jdeme se kouknout směrem k přístavu. Cestou fouká vítr, ale teplo tady tak nějak není. Celkem bych i věřil, že se město stalo největší rybářskou oblastí na Islandu. Obrovský pokles rybaření v 80. letech 20. století vedl obyvatelstvo k tomu, aby si našli práci jinde a tím se počet obyvatel zmenšoval a ještě zmenšuje.  Přístav také slouží trajektům, které plují do nedalekých osad, stejně tak slouží turistům k prohlížení okolní krajiny.

boats

Procházíme kolem univerzity, která byla založena v březnu 2005. Chodí zde studenti z celého regionu.

university

Jdeme se kouknout k zálivu, který rozděluje geograficky město na dvě části. Záliv dostal jméno Pollur (louže/kaluž). Hory dostaly sněhovou pokrývku.

isafjordur

mountains

Cestou zpátky si všímáme West Fjords Heritage muzea. Jeho expozice přibližuje vývoj města a rybolovný průmysl. Muzeum sídlí v pěkně zrestaurovaném bývalém dřevěném skladišti. My ovšem jen dřevěnici obešli, a tak jsme se dostali k jakési červené dřevěné hospůdce.

hospoda

Jen co jdeme kolem vody všímáme něčeho žlutého ve vodě. „Michal není to medúza?“ tážu se. Jen co dojdu blíže, tak si odpovídáme pozitivně na svou otázku.  Nikdy bych nevěřil, že v takto studené vodě může medúza přežít, asi se jedná o speciální druh. Hned si ji natáčím.

Medúza tady na Islandu?

Nyní se vyrážíme kouknout do centra. Projíždí kolem nás na koloběžce dva mladí hoši vypadajíc ve tváři jako typičtí Eskymáci. Jeden se před námi zastavuje a spustí: „Welcome to Ísafjörður“. A hluboce se nám pokloní s rukou na hrudi. Koukáme na sebe s Michalem, ale pak mu odpovíme „Thank you very much“.

Isafjordur

Procházíme se až a zadní části města až se dostáváme ke konci jeho části. Odsud vidíme hory severského fjordu, pokrytého sněžnou přikrývkou.

Iceland

Dále následuje v centru města kostel Ísafjarðarkirkja (Kostel na ledovém fjordu). Cestou si také všímáme rybářské sochy a za ní se tyčí dřívější stará budova nemocnice, která nyní slouží jako kulturní centrum s knihovnou.

Ísafjörður

Vydáváme se vrchem a jedeme západojižně, a tak jsme si nemohli nevšimnou fotbalového hřiště. Inu čekal jsem tady spíše zimní stadión, ale i skromní Islanďané jsou pro něj zapáleni.

Ísafjörður

Máme skoro 9 hod večer, a tak se vydáváme k autu. Všimli jsme si cestou, že na druhé straně Ísafjörðuru se nachází obchod Bónus a tak půjdeme nakoupit tam. Bohužel zjišťujeme na místě, že mají dnes otevřeno do 6 hod. Alespoň máme pěkný výhled na druhou stranu města.

Ísafjörður - Napříč západním fjordem

mountains - Napříč západním fjordem

Kde dneska přespíme?

Teď už bude fajn pohledat nějaké místo na spaní. Dneska je nám jasné, že budeme opět spát v autě. Všímáme si cesty vedoucí na jihozápad, a tak se vydáváme po ní. Po 15 min dojíždíme na křižovatku. Náš plán je jet rovně přes celý fjord, ale je dobré najít nějaké místo na spaní. Proto se vydáváme doprava k vesnici Flateyri. Naskýtá se nám krásný pohled na západ.

sunset - Napříč západním fjordem

Cestou do vesničky potkáváme další menší stádo ovcí.

Projíždíme celou vesnici a všímáme si, že se zde koná jakási slavnost a mnoho dospělých tu sedí s dětmi, ale vhodné místo nenacházíme. Proto jedeme zpátky a všímáme si, že jedno místečko by přece bylo, akorát je to několik desítek metrů od cesty. Všímáme si několika oveček a koz kolem, a tak je trošku od auta odháním.

Skáknu si ještě nahoru a dělám pár fotek a videí.

northwestern - Napříč západním fjordem

Je už skoro 22:45 a tak se jdeme uvelebit ke spánku. Michal ještě zapíná vyhřívání sedaček a já si lezu do spacáku, nasazuji špunty a nahazuji klapky na oči. Pozvolně se snažím usnout, když najednou co to? Co to jsou za zvuky kolem? „Martin!“, budí mě Michal. Sundávám si klapky a koukám nevěřícně kolem. Vypadá to, že se ovečkám a kozlovi zalíbilo naše auto. Minimálně ta černá si spokojeně sedla ke dveřím spolujezdce.

sheep

No asi to nebude nejlepší nápad tady přespávat. A tak se rozhodujeme, že zvolíme jiné místo. No jo, ale teď se kozel při nastartovaní zlekne a trkne nám rohy o auto. Opatrně tak startujeme Michal auto. V tu chvíli se ovečky i kozel přesunuly o pár metrů dále a my tak v klidu mohli vyjet.

Naštěstí asi po 1,5 km nacházíme další místo bez oveček, a tak parkujeme u jakési „dřevěné konstrukce něčeho“. Spacák stále na sobě, a tak jen házím klapky a špunty do uší a usínám.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..