Torshávn

Zvoní mi budík na 8:20. Vypadá to, že přestalo úplně pršet. Nikdo mě za tu dobu nerušil a vyspal jsem se dneska ze všech noci úplně nejlépe. Hned si jdu do kuchyňky udělat jídlo, ještě tu mám dost čínských, tak si ji dávám s chlebem. Později přichází Jirka. Něco po 10hod vycházíme. Dneska máme v plánu projít Torshávn. Je to hlavním a zároveň největším městem Farských ostrovů. Dnes zde žije kolem 13000 obyvatel. Název města pochází od boha bouře a blesků v severské mytologii Thór a od skandinávského slova pro přístav – Havn, znamená tedy doslova „Thórův přístav“. Město bylo založeno v 10. století. Nejbližší monument se nachází něco přes 1 km od kempu a jedná se o Skansin, což je jedna z historických pevností Torshávnu postavená v 16. století. Jednak tu najdete maják ale také dělostřelecké kanóny. Máme tu i pěkný výhled na město.

Skansin - Torshávn
Skansin - Torshávn
Torshávn

Pokračujeme dále kolem přístavu a navazujeme k červeným domečkům, u kterých zjišťujeme, že se jedná o historický parlament.

parlament - Torshávn

Procházíme ho skrz a dostáváme se k centru směrem ke katedrále Domkirkjan.

kostel

Následně procházíme kolem přístavu Veðrur až do sousední vesnice Argir.

pristav
Argir

Nacházíme zvláštní kostel, postaven tak, že je věž oddělena od modlitební části.

kostel

Centrum Torshávnu

Procházíme přes celý Argir a následně y jihozápadu pak znovu vcházíme do Torshávnu a pokračujeme ke kostelu Vesturkirkjan. Odtud pak do centra, kde si dávám fotku na lavičce, která je tak akorát pro mě.

church - Torshávn
Torshávn náměstí

Kousek od ní nacházíme kavárnu Paname Café. Dáváme si Chai latté. Mají s vanilkou a skořici s chilli. Volím skořici a mužů říct, že je to jedno z nejlepších kafé, co jsem měl. Řekl bych, že se to vyrovnalo Starbucku. Nějakou hoďku posedíme a směrujeme k obelisku Kongaminnið. Byl postaven jako památka navštívení Dánského krále. Je tady pěkná vyhlídka na město.

obelisk
Torshávn
Torshávn city

Pokračujeme dále k soše Hans Andrease Djurhuuse, což byl faerský poetista a učitel. Pokračujeme více na sever k St. Mary’s kostelu až do Viðarlundin Parku. Na Faerských ostrovech nenajdete prakticky žádné stromy, ovšem park tvoří výjimku včetně dalších několika málo míst v Torshávnu. Nacházíme tady i Minnisvarði teirra sjólátnu, což je jakýsi památník z druhé světové války. Kousek dále opět na sever procházíme kolem The Faroe Islands Art Museum.

socha - Torshávn
church
park
pomnik
umeni - Torshávn

Vyhládlo nám tak si chceme dat nějaké jídlo, a tak hledáme po celém Torshávnu nějakou restauraci. Zkoušíme několik, ale díky svátku a neděli mají od 5 – 6hod a hodinu a půl se nám nechce čekat. Nakonec se rozhodujeme směrem k benzínce a tam něco uklofneme, ale nacházíme taky Burger king, tak si dáváme za 95 DKK menu XXL burger s hranolkama a sodou. Následně pokračujeme do Hoyviku, třetího největšího města Faerských ostrovu až na jeho výběžek, ze kterého je pěkně vidět na ostrov Nolsoy a Eystruoy.

Nolsoy
Eystruoy
domecky
Faerske ostrovy
ostrov
Eystruoy
priroda

Následně se vracíme zpátky do kempu. Tam potkávám místního z města Torshávn a zjišťuji, že travnaté střechy si tu někteří dělají z historických důvodů a taky na krásu. Pak jsou dvě možnosti, buďto trávu sekají cepem, nebo na ni umísti ovci. Opět máme hlad, tak si děláme jídlo (tentokrát thai curry nudle) a zakecáváme se opět s týpkem ze Settlu. Ještě tak nějak pochilluji a něco před 12 hod jdu spát na stejně místo jako včera.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..