DEN 4 – Ptačí útesy

Vestmanna

Ráno se budíme v 7:15 to proto, že nám jede brzo bus. Rychle se ve stanu sbaluji a fičím ještě do kuchyňky, kde si dělám ovesnou kaši. Na to přichází Jirka. Sesbírávám mokré věci (troje ponožky, přemočenou mikinu, která se mimochodem ještě nevysušila a čepku). Občerstvujeme se a pak vyrážíme.

Jdeme směrem k autobusovému (Faerstod) terminálu (bus/ferry/taxi), to je tam kde jsme včera byli. Tam kupujeme 7 denní kartu na dopravu po Faerských ostrovech za 700 DKK a odtud rychle do centra. Jelikož stále nemáme kartuši, hned poté fičíme až k informačnímu centru, kde docházíme. Paní nám povídá, že je jedno místo, kde to můžeme koupit, ale to je na opačné straně Tórshavnu, přesněji tady se jedná o obchod Jógvan Weihe. My ovšem nemáme čas a musíme na bus. Nastupujeme do busu č. 300 jedoucí 9:15 a při vstupu na mě začne autobusák mluvit faesky, tak na něj hledím jako vyoraná myš a asi mu došlo, že nebudu odsud, tak ke mně promlouvá již anglicky, že hlavně nesmíme zapomenout přestoupit na čerpací stanici Effo, pokud chceme do Vestmanny.

autobusCestou busem se nám naskýtá úžasný výhled na pohoří kolem, i na stékající řeku po těchto skalinách. Přestupujeme na menší bus s číslem 100 a pokračujeme dále. Cestou se snažím fotit, co to jde.

faerske ostrovyDojíždíme do údolí vesničky Vestmanna. Nacházíme kemp Vestmanna, ale zjišťujeme, že tu žádná recepční není, a tak si hned stavíme stan, a to hlavně proto, že nám neprší. Jakmile je vše hotovo, všímáme si auta u dřevěné budovy a tam nacházíme vedoucí kempu, která nám mile ráda a s úsměvem vše vysvětluje kde co je. Platíme 100 DKK za každého. Tento kemp patří zatím mezi nejmodernější na Faerských ostrovech. A hlavně naše útočiště je kryto proti větru (jako jiný kemp na Farských).

Vestmanna kemp

Kolem Vestmanny

Máme asi půl 11 a rozhodujeme si udělat procházku přes vesnici Vestmanna. Dokonce vysvitlo i sluníčko. Procházíme kousek od vodopádu až ke kostelu. Odtud jdeme stále dále, až na konec vesničky. Tímto dostáváme nádherný pohled na Vesmannu.

travni domek

Vestmanna

travni domek

VestmannaDostáváme hlad, a tak se docházíme zpátky do kempu, kde si děláme z hotovek „chilli con carne“ a sušíme si boty. Máme asi hodinu a půl čas na další zážitek je v podobě výletu lodi kolem ptačích útesu Vestmanny v 14:15 (můžete zarezervovat zde: http://www.puffin.fo/en, dvouhodinová plavba). Je tady i velká místnost a to dokonce s křeslem tak chillujeme.

Ptačí útesy

Půl hoďky předem si vyzvedáváme lístky z Vestmanna Tourist Centre. Pak už směřujeme přímo k ní. Nějakou dobu zde čekáme a pak přichází na molo usměvavý kapitán a my za ním. V podpalubí se nám být nechce, a proto vylézáme nahoru – odkud budeme mít skvělý výhled.

lod boatVyplouváme. Přibližujeme se kolem rybářských sítí, které slouží pro rybolov lososů.

losos salmonPlujeme mezi ostrovem Streymoy a Vagar severozápadně kolem skal zarostlými zeleni na kterých se pasou ovečky. Z palubního megafonu se ozývá, že tu a tam nějaká spadne do moře díky tomu, že se chodí k moři napít (to ji musí tak lovit aspoň tři chlapi, pokud její vlna namokne jak houba).

ovečky sheeps

ovečky sheeps

faerske ostrovyNa počasí si nemůžeme stěžovat – jsme rádi, že je za mrakem a neprší. Na druhém břehu ostrovu Vagar si všímáme osady Slættanes. Kdysi tady stalo dvanáct domečků, o 18 lidech dnes je to osada duchů jen s šesti domečky (samozřejmě bez přívodu elektřiny).

Slættanes

Útesy jsou pastvou pro oči

S lodi se teď dostáváme na otevřené moře. Po pravé straně je stále na co se dívat. Zajíždíme za fjord a odkrývají se nám další útesy. Ty se stále a stále zvětšuji. Všímáme si i malých jeskyní.

útesy

cliff - útesy

útesy

útesy

caveNa levoboku se nám odkrývá fjord se zahaleným vrcholem Árnafjall (722 m.n.m). Pravobok je stále pastva pro oči.

faerske ostrovy

útesyTeď projíždíme kolem velkého útesu vyčnívající z vody a na kterém se kdysi lovili Papuchalci. V dnešní době už je to zakázané. Za tímto útesem nacházíme stékající vodopád. Je to opravdu nádherné a slovy to ani nejde popsat.  Kapitán jej zkušené objíždí.

cliff - útesy

cliff

waterfall - útesy

vodopadNad hlavami nám krouží racci. Na vrcholech útesu se pomaličku začíná tvořit mlha. Celkem koukám jaký má kapitán s lodi skill. Takto projíždí mezi útesy několikrát.

cliff - útesy

fog - útesy

plavba

fog - útesy

Bjorgini

cliffs - útesy

Tu a tam se mezi útesy objeví mala jeskyně. Útesy jsou teď pěkně velké.

jeskyne

utesy

faerske ostrovy - útesyS lodi projíždíme i jeskyni.

boat

cave

cave

utes

Ten pohled je proste k nezaplacení to Vám i ukápne slzička díky úžasné přírodě všude kolem.

faerske ostrovy - útesy

faroe islands - útesy

faroe islands - útesyA tím naše výprava konci a my se tak vracíme zpátky. Díky tomu, že už nejedeme tak blízko útesu, začíná poradně foukat, proto se schováváme do podpalubí. Ta plavba nám úplně vynahradila včerejšek a těch 270 DKK nebylo vůbec promarněných.

Jdeme zpátky do kempu a dávám si sprchu za 20 DKK a chillujeme v dinning místnosti na sedačkách. Později přicházejí další dobrodruzi, jedna se o dva páry (do 30 jim bylo). Musím říct, že jsme celkem dost unavení a tak jdeme spát už o půl 9. Při odchodu ještě kecáme s jedním z párů a jde se na kutě, protože zítra bude další dlouhý výšlap.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..