Island – Jak to vše začalo?

Island, země ohně a ledu

Psal se leden 2017 a mě se trošku zachtělo dobrodružství, a tak mě napadl další nevšední cestovatelský zážitek a to vydat se až na Island. Můj plán byl procestovat pokud možno celý ostrov, nicméně samotnému se mi ne zrovna úplně chtělo a tak všichni známe to pořekadlo „Ve dvou se to lépe táhne“. Hned jsem měl v hlavě kamaráda/kolegu a spolužáka, se kterým jsem minulý rok absolvoval Milano v Italii a tak jsem neostýchal a hned ho v práci ulovil abych s nim nahodil řeč o mém “snu”. Za necelý týden přišel a na nabídku mi kývnul. Ihned jsme vyřešili letenky a zjistili, že společnost CSA začala lítat letos přímým letem na Island. Později jsme se vrhli na booking auta. Dva měsíce před letem jsme postupně plánovali jednotlivé cíle naší cesty.

Všechno to uteklo rychle a najednou přišel den D a my už sedíme v pendolinu ve směru na Prahu. Neuběhly ani 4 hodiny a to už sedíme na letišti odbavení i s letenkami, pojídajíc řízky s čerstvým cibulovým chlebem a čekajíc na nástup do letadla.

Vzhůru na sever

Je něco před 10 hodinou večerní a my vylítáváme z runwaye a pomalu se přibližujeme do vysněné destinace. Stálým přibližováním se dělá větší a větší světlo, snad jako bychom cestovali opačným proudem času, nebo jakoby se čas o několik hodin posunul a začalo vycházet slunce.

letadlo, Island

Počítali jsme s tím, že v době letního slunovratu potkáme na Islandu více světla. Je nám stále divnější, že se hodiny schylují k půlnoci, zatímco přistáváme za úplného světla. Cesta trvala necelé 4 hodiny a nám docvakává , že 14 dní noc ani šero neuvidíme. Podle statistik slunce ten den zapadalo za obzor minutu před půlnoci a vycházelo dvě minuty po 3 hod ranní. To máme něco přes 3 hodiny, ale 1 hodina ranní a takové světlo? O nějakém zapadání vůbec nemluvě. No ještě, že jsem si vzal klapky na oči 🙂

 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..