Křest etnické skupiny lahu a přespávačka v kostele

Křest etnické skupiny Lahu a přespávačka v kostele

Křest etnické skupiny Lahu a přespávačka v protestantském kostele

Ten den jsem se koukal z viewpointu na přehradu Mae Suai Dam Viewpoint a tak nějak si říkám, že už mě to po tom měsíci vůbec nebaví a všechno mi to přijde stejné. Včera i dneska jsem si tak nějak trošku přál, aby se mi přihodilo něco zase zajímavého z etnickýma skupinami a netušil jsem, že by se mi ještě dneska vyplnilo – ty přání se opravdu plní.

V 7 eleven kupuji kafé a teď mi i došlo, že mě to kafé nejen vždy nakopne ale mám i po něm lepší náladu. Vydávám se po cestě 109 směrem na město Fang a potkávám několik relaxujících buvolů.

Dostávám se k této křižovatce a všímám si jakéhosi bílého velkého památníku. Měl jsem v plánu jet dále po hlavní cestě nalevo, nicméně vede tady nějaká vedlejší cesta napravo do vesnice, kde žije etnická skupina Akha a že cesta tam může být zajímavější. Později se dozvídám, že to není památník ale značení do vesnice Ban Huai Ya Sai vzdálenou 5 km odsud.

Udělal dobře, kolem si všímám kopců banánovníků, a tak sjíždím z asfaltky po polní cestě dolů a před potokem motorku. Procházím potok a potom se dostávám k dřevěné chýši a nacházím plantáží banánovníku vede tady cestička dále, a tak jdu po ní všímám si kopců kolem a banánovníku.

Procházím se i přímo do banánového lesa a pak zpátky k motorce.

Vyhlídil si mě místní klučina

Jdu zpátky k motorce a posouvám se výše stále k vesnici, a ještě u cesty fotím banánovníky u cesty. Kolem mě projíždí nějaký klučina na motorce, pravděpodobně z vesnice opodál výše, do které jedu a o několik desítek metrů to otáčí a jede ke mně. Trošku jsem zpozorňuji, protože má na sobě zlaté hodinky, kérku a prsteny, takže kdo ví, co má za lubem. Jelikož s angličtinou ani tady moc nepochodím, vytahuji mobil s Google překladačem, ale tím že tu není signál, a tak jedeme výše.

Dojíždí tady ještě nějaký jeho kamarád, o to více jsem ještě ostražitější. Povídám, že jedu do vesnice, protože se zajímám o etnické skupiny. Povídá mi, je z etnika Akha a jeho kamarád který přijel na motorce zase z etnika Lahu. „Můžeme jet do vesnice nahoru, pokecat a dát si kafé“, překládám mu. „Rád ti něco o tomto etnikum řeknu“, ukazuje mi překladač, a tak jedeme nahoru do vesnice již zmiňované vesnice Ban Huai Ya Sai a sedáme si zde.

Jmenuje se Max a je mu 21 let, nedostudoval školu a dělá vítacího číšníka ve městě Chiang Rai pro bar. Dozvídám se, že zde žijí etnické skupiny Akha a Lahu spolu žijí v míru.

Něco o etnické skupině Akha

Etnicka skupina Akha je horský lid s bohatou kulturou. Tibeto-burmská etnická skupina žijící v horských oblastech jihovýchodní Asie. Jejich domovem jsou především Myanmar, Laos, Thajsko a Čína, s menšími rozptýlenými komunitami v sousedních zemích. Počet Akha se odhaduje na 120 000 až 150 000.

Akha jsou převážně zemědělci a pěstují rýži, kukuřici a opiový mák. Chovají také prasata, kuřata a další hospodářská zvířata. Muži Akha jsou zkušení lovci a rybáři. Akha žijí v úzkém spojení s přírodou a ctí její sílu.

Akha jsou známí pro své bohaté kulturní dědictví, které zahrnuje propracované stříbrné šperky, pestré tkaniny a jedinečnou hudbu a tance. Ženy Akha jsou proslulé svými dovednostmi v tkaní a vyšívání, a jejich oděvy, zdobené stříbrnými mincemi a korály, jsou považovány za umělecká díla. Akha praktikují animistické náboženství uctívající duchy předků a přírody nicméně s sířením vzdělání a globalizace se postupně tradiční víry vytrácejí a v tomto případě konvertovali ke katolickému křesťanství.

Přes Google translator si „povídáme“ přes hodinu v zapadlém stánku s občerstvením. Platím za oba a pak se vydáváme na motorce na nejvyšší viewpoint vesnice a koukáme na výhledy. Povídají, že hlavní práci tady ve vesnici je prodávání banánů, a to hlavně v sezóně červen a srpen. Také povídá, že tu pěstují ananasy.

„Teď pojedu do Chiang Rai, jelikož od 6 hod večer začínám pracovat“, povídá a loučíme se.

Sjíždím dolů po cestě a potkávám paní „bananářku“ a následně k místnímu kostelu etnické skupiny Akha, a jelikož mě zajímá, jestli se bude od těch našich lišit, nicméně je zamčený.

Všímají si mě místní lidi a navazuji konverzaci s jedním místním pánem, který umí malinko anglicky. Povídám, že se zajímám o etnické skupiny, a proto jsem tady. To oznamuje svojí kamarádce či ženě a ta povídá že mě zaveze nahoru ke kostelu, což jsem pochopil, že tam najdu příslušná etnika a dozvím se něco víc. Na motorce ji následuji a kostel stojí v jakémsi areálu – okolo plno dětí. Vcházím do místnosti, kde sedí pastor. Jmenuje se Natthasit a má 40 let a je z etnické skupiny žlutých Lahu

Něco o etnické skupině Lahu

Lahuové jsou etnická skupina žijící v horských oblastech Myanmaru, Thajska, Číny a Laosu. Počet Lahuů se odhaduje na 160 000 až 220 000 a dělí se na dva hlavní podskupiny.

Lahuové žijí v malých vesnicích na horských svazích, kde se věnují zemědělství a chovu dobytka. Pěstují rýži, kukuřici, fazole a další plodiny a chovají prasata, kuřata a další zvířata. Lahuové jsou také známí pro své ruční práce, jako je tkaní, pletení a výroba stříbrných šperků.

Lahuská kultura je bohatá a pestrá a zahrnuje tanec, hudbu a ústní tradice. Lahuové slaví mnoho festivalů a oslav, z nichž nejvýznamnější je Nový rok, který se slaví v únoru.

Lahu – Protestantská církev

Pastor Nattasit povídá, že jsou protestanti. Protestanti tvoří asi 80 % křesťanské populace Thajska. I když je Thajsko buddhistická země má také značnou menšinu křesťanů. Křesťanství bylo do Thajska zavedeno v 16. století katolickými misionáři a později ho rozšířili protestantští misionáři.

Chvílí se ještě bavíme a pak kráčím kolem areálu, do jakési jídelny, kde je několik mladých holek a kluků strouhajíc brambory. Některé holky povídají že jsou z Myanmaru. V celém areálu je zhruba 90 lidí s toho 40 je z Myanmaru.

Teď zpátky za pastorem, který mi ukazuje místní Bibli v jazyce Lahu.

Křest etnické skupiny Lahu

„Teď musím jít ven, jelikož bude probíhat křest několika lidí“, povídá. Prý se mohu jít podívat. A já si pořád říkal, k čemu tu je ten bazén. Na křest etnické skupiny Lahu je připraveno 7 adolescentů ve speciálních bílých oblecích s červeným křížem uprostřed. Ostatní se kolem bazénu pomalu schází.

Křest etnické skupiny Lahu

Nejdřív jeden z pastorů čte z Bible předmluvu.

Po této předmluvě Pastor vstupuje do bazénu, zatímco ostatní zpívají písničku modlitby a jeden z devíti lidí adolescentů vstupuje do bazénu. Dochází ke křtění tím, že se ponoří celé tělo do vody, a tak to jde s každým pěkně postupně.

Křest etnické skupiny Lahu

Křest etnické skupiny Lahu

Po křestu etnické skupiny Lahu děláme všichni společnou fotku před místním kostelem.

Křest etnické skupiny Lahu

Pozvání k večeři

Zatímco tu menší děti skákajíc do bazénu po ceremonii a čachtají se kolem, pastor Natthasit povídá že bude večeře a že se mám přidat, a tak se donáší rýže, vepřové maso, zeleninový chilli korejsky salát s chilli, nudle a bramborová polévka s masem.

vecere lahu

Před samotným zahájením jídla jeden z pastoru pronáší modlitbu.

spolecna vecere etnika lahu

Ženské sedí na zemi a všímám si jejich modrého trička s nápisem na zádech Berea Bible Training Center. Pastor Natthasit mi na to odpovídá, že všichni tito lidé jsou studenti tohoto křesťanského tréninkového centra, aby se v budoucnu stali pastory, což trvá tři roky.

spolecna vecere etnika lahu

Další skupinka se vytvořila u protějšího stolu, kde sedí zase muži opět v modrých tričkách.

spolecna vecere etnika lahu

„Meloun a čaj se vždy konzumuje po večeři u etnické skupiny Lahu“, povídá pastor.

spolecna vecere etnika lahu

Bohuslužba etnické skupiny Lahu

Po večeři je zhruba hodinu volno. 19:30 začíná mše, kdy tady ženy nacvičuji zpěv a tanec před bohoslužbou. Hraje se tady na klávesy a na kytaru a další písnička je doprovázena i pomocí bicí, na které si mám chuť zahrát. Chvíli pozoruji tančení následně kráčím k bubeníkovi a ukazuji pantomimou, za si to mohu zkusit. Nakonec doprovázím celý sbor.

Po pár písníčkách s nástroji tady probíhá asi 20 min zpívání budoucích studentů pastorů v modrém tričku.

bohosluzba etnicke skupiny lahu

Probíhá jakási promluva a jelikož proběhl křest etnické skupiny Lahu, předávají certifikáty o jeho účasti.

Křest etnické skupiny lahu

Křest etnické skupiny lahu

bohosluzba etnicke skupiny lahu

Klučinu to tak vzalo, že to raději zalomil.

typek to zalomil

Opět se promlouvá k lidem a následně zpívá.

bohosluzba etnicke skupiny lahu

bohosluzba etnicke skupiny lahu

Místo vína se zde rozdává grepový džus a místo hostie zase veka.

bohosluzba etnicke skupiny lahu

grepovy dzus a veka

Před samotným pozřením grepového džusu ještě samotné děti zpívají a až pak se zapijí.

Bohoslužba je zakončena velkým ÁMEN. Zhruba v 21:00 končí celá bohoslužba, a to už je dávno tma.

protestanstsky kostel thajsko

Přespávám v kostele:

Mezi futry dveří pastorové místnosti kluci tahají matraci až do kostela a já se jich tážu přes Google překladač, zda nepotřebují pomoc. Povídají že v pohodě, a v kostele mi na ni dávají prostěradlo, zatímco já zase převlékám polštář a peřinu. Dneska budu poprvé v mém životě přespávat v kostele.

prespavacka v kostele

Při čištění zubů vedle místnosti pastora si všímám že vychází po schodech, kterých jsem si nevšiml pár dětí. Pro bližším prozkoumání si scházím schody a všímám si velké společné místnosti pro děti. Kluci mě učí barmsky pozdrav Ahoj což je „maingalarpar“. Na oplátku je zase učím Ostravský pozdrav.

ubikace pro deti thajsko

V další společné místností dětí je trošku bordel.

ubikace pro deti thajsko

Před kostelem je ještě jakási chýše a koukám, že si tu holky dělají jakési párky.

vareni parku

Ještě jdu za pastorem optat se do kolika hodin můžu spát. „Bohoslužba začíná 5:30“, dodává, a tak si říkám no to teda potěš koště já takový spáč takto brzo vstávat v „nekřesťanskou“ hodinu.

Před 23:30 se uchylují ke spánku. Kolem si hrají místní psi s plastovým kelímkem. „To bude teda noc“, říkám si. Ty okna ani nejdou zavřít. Zhasínám v kostele a ulehávám a prakticky jdu spát až o půlnoci.

Ranní bohoslužba etnika Lahu

Celou noc byl nakonec klid a já dokonce i zabral ráno. Mohlo být po páté hodině ranní už jsem slyšel kolem kostela nějaké hlasy, ale spím dále. Koukám na hodinky a je 5:40 a bohoslužba ještě není. Že by mě nechali ještě spát déle?

Nicméně zhruba za 15 minut se otevírají dveře kostela a začínají vcházet děti zabalené do deky, protože je venku ještě zima a tma. To mě budí, a tak vstávám, zatímco přichází pastor Natthasit a povídá že můžu klidně spát, je si mám na konec či začátek místnosti posunout matračku. Vypadá to, že už spát nebudu.

Všechny děti se už sem nahrnuly a vytvořily se dvě skupinky. Na levé straně jsou kluci a na pravé holky. Pastor sedí v čele a čte z Bible nějaké učení. Modlí se tu i děti a celé to probíhá zhruba něco přes půl hodiny.

bohosluzba etnicke skupiny lahu

Snídaně a pořádná asijská sprcha

Po bohoslužbě děti odchází a pastor taky a povídá že v 8:00 bude snídaně. Čili mám ještě čas tak hodinu, a tak si beru ručník a malé mýdélko a fičím do sprchy. Dva kluci jsou zvědaví a nakukují do sprchy, a tak zavírám dveře. Následuje taková ta klasická asijská sprcha – napouštím vodu do barelu. Z barelu beru vodu do nádoby, kterou se polévám. Jen co chci dolít zbytek vody do barelu, voda najednou přestává téci.

Po sprše kráčím k pastorovi, kde se tážu, zda nepotřebuje s něčím pomoct. „Next time“, povídá a nalívá mi tu kafé. Následně se připravuje snídaně a dostáváme vepřové a jakýsi salát s chilli a rýží. Klasicky se po oběde opět servíruje meloun a čaj.

snidane etnicke skupiny lahu

Pastor Natthasit povídá, že dneska jede do města Chiang Mai a že tam bude pět dnů a povídá: „Good Bless you“ a já mu za vše děkuji. Loučím se i s ženami sedící a jelikož jedna z nich umí trošku anglicky přeje mi: „Good bless you“.

Obcházím areál a loučím se v jídelně s některýma dětma, s chlapy v dormitory vedle kostela a nad kostelem tu sedí dva chlapi tak i s těma.

posledni rozlouceni

Bylo to úžasné! Jsem moc vděčný, že jsem se mohl toho všeho zúčastnit. A teď už vzhůru na za dalším dobrodružstvím. Níže připojuji poslední video jakožto obhlídku areálu a poslední fotku před odjezdem.

posledni fotka pred odjezdem

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..