Long-Neck Karen people – Thajská vesnice s dlouhokrkými Kareny
Long-Neck Karen people – Thajská vesnice s dlouhokrkými Kareny.
V rámci Mae Hong Son okruhu, jsem měl možnost navštívit thajskou vesnici Huay Pu Keng. Nejlepší je se zde dopravit na motorce či skútru a to tak, že se z hlavní cesty Mae Hong Son okruhu sjede 12 km až do vesnice.
Vesnice se nachází za řekou Pai. Řeka se nedá brodit, a tak k překonání řeky poslouží místní loďka, kterou tu vozí turisty. Vstup do vesnice je za 200 THB plus loďka za 20 THB. Nemám sice rád turistická místa, ale když už tu jsem, platím a aspoň tak místní podpořím.
Vesnice Huay Pu Keng se nachází necelých 6 k m od hranic Myanmaru a jedná se o největší Kayanskou vesnici nacházející se v provincii Mae Hong Son. Je obklopená hustým deštným pralesem a je domovem etnické skupiny Tai Yai a čtyř podskupin Karenů:
- Tai (Tai Yai)
- Pakayor (White Karen)
- Kaka/Kayae (Red Karen)
- Kayor (Big Ears Karen)
- Kayan (Long-Neck Karen)
Nejznámější jsou v této vesnici pravděpodobně ženy Kayanů (Long-Neck Karen People) neboli dlouhokrcí Kareni. Ženy zde nosí dlouhé mosazné krční kroužky, což je tradice této komunity. Kroužky jsou tradičním prvkem jejich kultury a symbolizují krásu a status v komunitě.
Kolem pěti let začínají dívky nosit tyto mosazné krční kroužky kolem krku.
Rozhovor s místní „dlouhokrkou“ karenkou:
S jednou Karenkou se zakecávám viz video níže. Na videu povídá, že její krční prstence váží 2 kg a má jich 18 a už je 3x měnila, a prý už nechce přidávat další.
V dalším videu níže povídá, že ji je 41 let (natočeno v roce 2024) a povídá, že je vdaná s třemi dětmi. Nejstarší syn má 19 let, a druhý nejstarší 13 let ti už tady a pak dceru. Jediný nejstarší syn už v této vesnici nebydlí. Její rodiče i ona je z Myanmaru. Jsou v podstatě uprchlíci stejně jako všichni lidi v této vesnici. Ptá se mě také na mou víru, ale povídám ji, že to vlastně není o víře ale o lidech.
Historie dlouhokrkých karenů (Long-Neck Karen people):
Mezi koncem 80. a začátkem 90. let hledala tato etnická skupina útočiště v Thajsku, kde utíkala před násilím, nucenou prací a nestabilitou. Spolu s dalšími kmeny byli usazeni v uprchlických táborech poblíž hranic s Myanmarem. Thajská vláda si všimla neobvyklého vzhledu žen v těchto kmenech a řekla si, že by bylo dobré je využít jako turistickou atrakci.
Dostali tři různé možnosti: mohli zůstat v uprchlickém táboře (ale nesměli tábor opustit), opustit Thajsko nebo se přestěhovat do vesnic otevřených cestovnímu ruchu. Většina z nich se přesunula do malých vesnic v provincii Mae Hong Son, kde je mohou turisté navštívit. Lidé Kareni však v Thajsku nezískali legální status, což znamená, že v současné době nesmějí cestovat do jiných částí Thajska, pokud to nepovolí vláda.
Pokec s další místní „dlouhokrkou“ karenkou:
Další Karenka na videu povídá, že její krční prstence važí 2,5 kg. Nicméně jsou i takové, které váží 6 kg. Také mluví o ručně vyrobeném šátku, který zrovna plete, ten ji trvá 10 hod čisté práce za den a ten co zrovna vytváří ji bude trvat 3 dny čili celkově 30 hod čisté práce. Některé šátky prodává za 150 THB a jiné za 100 THB.
Opravdu krční kroužky zvětšují krky karenů?
- Posunutí a deformace kostí: Krční kroužky se nosí už od útlého věku. Postupně, jak jsou přidávány, dochází k posunutí a deformaci kostí v krční oblasti. To vede k tomu, že se krk opticky zdá být delší, než je tomu u osob, které tyto prstence nenosí.
- Stavění svalů a tkáně: Dlouhodobé nošení krčních kroužků rovněž ovlivňuje svaly a měkké tkáně v oblasti krku. Svaly se přizpůsobují tlaku a prstence mohou změnit jejich přirozené umístění, což přispívá k dojmu delšího krku.
- Vzhled vs. skutečnost: I když krk vypadá delší kvůli těmto změnám, skutečná délka krční páteře se nezmění. Vlastně se pouze mění vzhled a tvar krku, nikoli jeho skutečná anatomie.
Čili samotný krk se „nenatahuje“. Mosazné krční kroužky pouze vytváří dojem mnohem delšího krku.
Průzkum vesnice Long-Neck Karen people a místní školy:
Místní etnické skupiny zde bydlí v tradičních dřevěných chatrčích.
Na fotce níže je kmen Kayorů (Big Ears Karen). Ti jsou známí svým tradičním oblečením a výraznými velkými ušnicemi. Ženy často nosí velké, barevné náušnice, které jsou charakteristickým prvkem jejich oděvu
Vesnice Huay Pu Keng, jakožto místo, kde žijí různé etnické skupiny Karenů, může vykazovat kombinaci animistických vír, buddhismu a křesťanství.
Místní obchod, kde si kupuji vodu a nějaké dobrůtky.
Co se týče obydlí, tato vesnice kombinuje tradiční a moderní prvky, jako jsou plechové střechy nebo betonové základy. Domy jsou obvykle postavené na sloupech, což pomáhá chránit obydlí před vlhkem a zvířaty. Pod domem mohou být skladovací prostory nebo prostory pro hospodářská zvířata.
Průzkum školy na videu níže:
Vracím se zpátky a nejspíše potkávám nejstarší dlouhokrkou Karenku z místní vesnice. S tou si dělám pár fotek a jako suvenýr si od ní odnáším místní magnetku. Za povšimnutí stojí i mosazné kolenní kroužky.