Jak jsem se dostal k cestování?

Jak jsem se dostal k cestování?

Řekl bych, že všechno to začalo v roce 2015, kdy jsme se rozhodli se spolužákem během doktorského studia na VŠB-TUO, že pojedeme na Erasmus+ do Portugalska. Všechno již bylo zařízeno, ale asi tři týdny před letem se mi spolužák ozval, že se z rodinných důvodů nemůže jet se mnou. Bloumal jsem nad tím, jestli se nemám také na to vykašlat. Nikdy jsem v cizí krajině nebyl více než 10 dní a teď mám jet na více jak 3 měsíce? Ještě nikdy v životě jsem neletěl ani dopravním letadlem. Moc dlouho to netrvalo a učinil jsem rozhodnutí. Pojedu sám!

Portugalsko

Brzy jsem zjistil, že to byla ta nejlepší volba, co jsem zatím v životě udělal. Prožil jsem krásné tři a půl měsíce v městečku Aveiro, nacházející se necelých 70 km od města Porto. Naučil jsem se mnoho praktických věcí, především jsem si zlepšil mluvenou angličtinu. Začal jsem postupně navazovat kontakt s několika brazilskými lidmi a postupně jsme vytvořili jakousi partu se kterou jsme skoro každý den něco podnikali. Dokonce mě navštívila má přítelkyně, se kterou jsme podnikli cestu do Lisabonu a dále pak na nejzápadnější bod kontinentální Evropy – Cabo da Roca. Následně jsme se rozhodli zaletět si na týden do Londýna. Prožil jsem tam opravdu moc pěkné chvíle a rád na Erasmus+ vzpomínám.

Mé video z Portugalska:

Island

Po měsíci a půl jsem nastoupil do práce a nějakou dobu i mě cestování pominulo, ale v lednu 2017 se mě trošku zachtělo dalšího dobrodružství, a tak jsem se rozhodl s kamarádem/spolužákem a kolegou vydat se na Island, který mě dosti uchvátil svou přírodou. Půjčili jsme si auto a projeli jsme celý Island za 14 dní. Bylo to úžasné! Po Islandu jsem si rozmyslel, že si rozjedu web mujislad.cz, který nyní běží na martinovycesty.cz, kde se dělím o naše zážitky z cesty.

Naše video z Islandu:

Spojené Arabské Emiráty

Po tom všem jsem se chtěl podívat ale ještě dále, a tak jsme v květnu 2017 zvolili území zakrytou z větší části pouští – Spojené Arabské Emiráty. Jakmile jsme dorazili do Dubaje, poprvé na nás dýchla atmosféra jiné kultury se kterou jsme strávili s přítelkyni celý týden. Nikdy bych nevěřil, že uvidím největší budovu světa – Burj Khalifa. Byl to opět jeden z nevšedních zážitků.

Thajsko

V březnu roku 2018 jsme se s přítelkyni vydali poprvé do Asie, kde jsme prožili týden v Thajském Bangkoku. Byl to úplně jiný svět a úplně mě uchvátil. Úžasná mentalita lidí, a to místní jídlo jsem si prostě nemohl vynachválit.

Faerské Ostrovy

Květen 2018 patřil Faerským ostrovům. Tuto cestu 13 denní cestu jsem podnikl s mým kolegou z bývalé práce. Celou dobu jsme přespávali ve stanu a já věděl, že spacák z Tesca v 5°C není úplně dobrý nápad. Byla to velmi zkušeností cesta, především pro nohy a záda, jelikož jsme velmi mnoho nachodili s více než 15 kg krosnami na hrbu křížem krážem přes ostrovy, a to většinou v dešti.

První cesta se 7 kg batůžkem po Asii

Po pár týdnech jsem si začal pročítat pár článků o cestování s batůžkem po Asii a v jednom mě nadchla věta: „A další cesta s batůžkem bude příště třeba z Bangkoku do Singapuru“. Začal jsem se zajímat o letenky, zatímco jsem stále přemýšlel, jestli to mám opravdu „prubnout“ zcela sám. Pak jsem kliknul na tlačítko „Objednat“ a už nebylo cesty zpět. Jednosměrná letenka do Singapuru byla zabookovana a až později jsem si zabookoval i zpáteční z Bangkoku. Vypíchl jsem si cestou jen známá místa a vše ostatní jsem nechal na náhodě až budu tam. Celkový výlet jsem si takto naplánoval časově na necelý měsíc, a to z důvodu, že jsem netušil, zda mě tento typ cestování chytne.

Singapur

V moderním městském státu Singapur jsem se zastavil na 4 dny a uvědomil jsem si, že jsem se nikdy neocitnul tak blízko rovníku jako teď.

Malajsie

Následovala cesta do úžasné Malajsie, kde jsem navštívil místa jako dědictví Malajsie – Mallaca, hlavní město Kuala Lumpur, Batu Caves, nejstarší tropický deštný prales na světě Taman Negara, nádherné čajové plantáže v Cameron Highlands a svítící plankton na jedné z pláží ostrova Penang.

Thajsko po druhé

Cesta pokračovala do jižní části Thajska, a to na jižní poloostrov Phuket a následně na jedno z nádherných souostroví Thajska Koh Phi Phi a jeho krásných pláží a západu slunce. Ani by mě nenapadlo, že se po 6 měsících ten stejný rok znovu objevím v Bangkoku. A už vůbec by mě nenapadlo, že dokonce budu vystupovat na té stejné zastávce metra. Po necelém měsíci má cesta skončila a já se vracel opět do ČR.

3 měsíční cesta s batůžkem po Asii

Indie

Měsíc byla opravdu krátká doba na cestování. Kouzlo cestování s baťůžkem mě natolik uchvátila, že neuběhl ani měsíc a já už jsem měl další plán. Ten byl mnohem divočejší, než mé předešlé. V lednu 2019 jsme se vydali přímo do centra dění hlavního města Nového Díllí v Indii. První dny jsme byli velmi zaskočení místním chaosem. Měli jsme pocit jako bychom cestovali na stroji času o 2 století dozadu. V Indii jsme se zastavili na několika místech až jsme skončili ve státu Goa.

Naše video z Indie:

Spojené Arabské Emiráty po druhé

Následovala cesta do Spojených Arabských Emirátů na 11 dní. Ten obrovský skok o pár století dopředu byl zase znát. Přenesli jsme se strojem času do budoucnosti. První zastávkou bylo hlavní město Abu Dhabi a po necelých dvou letech jsme se opět podívali do Dubaje.

Naše video z SAE:

Filipíny

Další místem byly Filipíny. Přiletěl jsem do hlavní města Manila a odtud pak na sever do města Baguio a Banaue známo svými rýžovými terasami, ovšem ty nejkrasnější terasy byly ve vesnici Batad. Odtud pak do Sagady, kde jsou nebožtíci pohřbíváni do visících rakví. A ze severu pak na Tagaytay s výšlapem na aktivní Taal Vulkán. Z jižních ostrovů to byl ostrov Cebu s obřími želvami a Bohol s čokoládovými vrchy. Na Filipínách jsem zažil jedny z nejpěknějších chvíli ve svém životě a tady jsem si uvědomil, že svůj život opravdu žiji! Prožil jsem tu jeden měsíc.

Taiwan

Taiwan už byl od Filipín blízko, a tak prvním městem Kaohsiung na jihu. Od bylo pokračování na malý ostrov ostrov Lambai a následně na jih za přírodou do Kenting Parku až na nejjižnější bod Taiwanu. Teď už jsem se posouval po východním pobřeží až do města Taitung a městem Hualien a jeho nejznámějším národním parkem Taroko. Předpolední město bylo Yilan a celý výlet byl zakončený v hlavním městě Taipei. Celkově jsem strávil na Taiwanu jeden měsíc. Vrátil jsem se v dubnu 2019.

Shrnutí

Bylo by pohodlnější být doma ale nic by se nestalo. Na cestovaní je skvělé to, že člověk nežije minulosti, budoucnosti, ale jen v daném okamžiku. Cestování je o překonávaní sama sebe a vnitřního strachu. Odvážím si ty nejdobrodružnější vzpomínky někde tam z druhého koutu světa. Udělal jsem v životě něco jinak a svět mi ukázal úžasná místa téhle planety. Balte batohy a vydejte se vstříc světu. Není kdo by s Vámi jel? Jdete sami! Já to tak taky udělal! Věřte, že vždy potkáte cestou někoho, kdo ji s Vámi bude sdílet. Narazíte na plno skvělých a pokorných lidi. Nikdy nebudete cestovat sami! Nevytvářejte si žádné domněnky o tom, co se Vám může cestou stát. Pamatujte, že často ta správná volba je ta, které se bojíte, ale jen tyhle ty věci Vás v životě utuží a nebudete jich litovat. Jen mimo komfortní zónu teprve žijete svůj život naplno.

Sólo cestovaní je nejvzrušenější, nejstrašidelnější, nejosvobozující a zároveň nejlepší zkušenost v mém životě. Nelituji ani jediné minuty na cestách.

Zkus to aspoň raz ^^.